Basında İDEA

Mobil Gündem / 2014
http://www.mobilgundem.net/odtu-bilgi-teknolojileri-sertifika-programi-eylulde-basliyor Canlı Haber / 2014 http://www.canlihaber.com/odtu-tarafindan-duzenlenen-bilgi-teknolojileri-sertifika-programi-yeni-donemi-basliyo-22979h.htm

Teknolojidefteri / 2013
http://teknolojidefteri.com/odtu-bilgi-teknolojileri-online-egitim-programi.html

Egitim365 / 2013
http://www.egitim365.com/egitim/odtuden-online-egitim-programi-h1663.html

Webrazzi.com / 2014
http://webrazzi.com/2014/07/11/odtu-bilgi-teknolojileri-sertifika-programi/


Egitimajansi.com / 2014
http://www.egitimajansi.com/haber/odtu-bilgi-teknolojileri-sertifika-programi-yeni-donemi-basliyor-haberi-30939h.html

Dijitalajanslar.com / 2014
http://www.dijitalajanslar.com/odtu-bilgi-teknolojileri-sertifika-programi/

Webrazzi.com / 2013
http://webrazzi.com/2013/08/15/odtuden-bilgi-teknolojileri-alaninda-online-egitim-programi/

Shiftdelete.com / 2013
http://shiftdelete.net/odtuden-online-egitim-programi-46370.html

Vuub.net / 2014
http://www.vuub.net/10/07/2014/odtu-ile-bilgi-teknolojileri-sertifika-programi-basliyor/


ODTÜ Sanal Öğrencilerini Bekliyor


BThaber 7-13 Ağustos 2000

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, 1998 yılında başlattığı İnternete Dayalı Asenkron Eğitim uygulamassı(İDE_A) ile Bilgi Teknolojileri Sertifika Programı'nın 4. grup eğitimini 2 Ekim 2000 tarihinde başlatıyor.

ODTÜ Sürekli Eğitim Merkezi'nin idari ve ODTÜ Bilgi İşlem Merkezi'nin teknik desteği ile sürdürülen program, bilgi teknolojileri ya da bilgisayar mühendisliği dersi alamamış ancak bu konuya ilgi duyan , kendisini geliştirmek isteyen ve bu alanda çalışmak isteyen kişilere katkıda bulunmayı amaçlıyor. Örgün eğitim öğrencilerine verilen derslerle aynı içeriğe sahip olan 8 temel bilgisayar mühendisliği dersinin 4 dönemde verildiği programın akademik yönü oldukça ağır basıyor. Bu nedenle öğrencilerin, ODTÜ öğretim üyelerinin Türkçe olarak hazırladığı dersleri ciddi bir disiplin içinde takip etmeleri, haftada en az on saatlik bir çalışmaya hazır olmaları gerekiyor.

Zaman ve mekandan bağımsız bir eğitim anlayışı getiren bu uygulamada katılımcılar dersleri, diledikleri zamanda herhangi bir bilgisayardan Internete bağlanarak izliyor. Her dönem sonunda ODTÜ'de 1 günlük yüzyüze eğitimin ardından sınavlarda başarılı olan katılımcılar, bilgi teknolojileri sertifikası almaya hak kazanıyor. Uygulamaya katılmak isteyenlerin 8 Eylül 2000 tarihine kadar başvuruda bulunmaları gerekiyor. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenler, http://idea.metu.edu.tr adresini ziyaret edebilir ya da bilgi@idea.metu.edu.tr adresine e-posta ile ulaşabilirler.


ODTÜ Eğitimde Sanal Dünyayı Kullanıyor

Chip online 5 Ağustos 2000

Türkiye'de ilk İnternete Dayalı Asenkron Eğitim uygulaması 4 Mayıs 1998 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği tarafindan başlatılmıştır. IDE_A olarak isimlendirdiğimiz bu uygulama çerçevesinde Bilgi Teknolojileri Sertifika Programı (BTSP) yürütülmektedir.

Bu eğitim programı ODTÜ Sürekli Eğitim Merkezi'nin idari ve ODTÜ Bilgi İşlem Merkezi'nin teknik desteği ile sürdürülmektedir. Programın amacı, bilgi teknolojileri ya da bilgisayar mühendisliği eğitimi alamamış ancak bu konuya ilgi duyan, kendisini bu konuda geliştirmek, mevcut kariyerinde yükselmek ve ülkemizde büyük miktarda eleman açığının yaşandığı bilgi teknolojileri alanında çalışmak isteyen kişilerin, bu alanda yer almalarına katkıda bulunmaktır.

Program boyunca katılımcılar, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği öğretim üyeleri tarafından Türkçe olarak hazırlanan ve verilen 8 temel bilgisayar mühendisliği dersi alırlar. Bu dersler ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nün örgün eğitimde öğrencilerine verdiği derslerle aynıdır. Her yeni dönemde, programın içeriği ve kurs notları gelişen teknolojiyle uyumlu biçimde değiştirilerek yenilenir.

BTSP, gerek derslerin içeriği, gerekse veriliş tarzı bakımından, akademik yönü oldukça ağır basan bir programdır. Bu nedenle, uygulanan eğitim asenkron da olsa katılımcıların bir çalışma disiplinine sahip olmaları, haftada en az on saatlik bir çalışmayı göze almaları beklenmektedir.

İnternete dayalı asenkron eğitim zamandan ve mekandan bağımsızdır. Bu eğitimde sınıf internet bağlantılı herhangi bir bilgisayar, kurs saati ise öğrencinin istediği zamandır. Kursiyerler her hafta sanal kampüse konulan ders notlarını ve internet üzerinden verilen okuma ödevlerini takip ederek o haftanın konusu ile ilgili olarak verilen ödevlerini ve alıştırmaları yapıp, anlayamadıkları noktaları ders sayfalarındaki platformlarda tartışırlar. Her dönem sonunda ODTÜ'de yapılan yüz yüze eğitim ve sınavlara katılırlar. Programı başarı ile tamamlayan katılımcılara Bilgi Teknolojileri Sertifikası verilir.

Ülkemizde büyük miktarda eleman açığının yaşandığı bilgi teknolojileri alanında yer almak isteyen sizleri, Türkiye'nin internet üzerinden eğitim veren ilk sertifika programının 4. grup eğitimine davet ediyoruz.
Programda verilen kurslar, başvurular ve İDE_A hakkındaki diğer bilgilere
http://idea.metu.edu.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Sorularınız için bilgi@idea.metu.edu.tr
adresine mesaj yollayabilirsiniz

Çağın Altın Anahtarı - http://idea.metu.edu.tr

Radikal 30 Temmuz 2000
 

Bütün dünya harıl harıl bilişim sektöründe çalışabilecek eleman arıyor. Bu trendi kaçırmak istemiyorsanız, uzun bir süredir internet üzerinde devam eden bir eğitim cebinize altın değerinde bir sertifika koyuyor. ODTÜ'nün düzenlediği siber kurslara katılan ve sınavları başarıyla geçen herkes bilgisayar ve internet dünyasında gerekli tüm bilgi ve eğitime sahip oluyor. Bir ziyaret  geleceğinizi değiştirebilir.

Sanal Öğrenciler

Hurriyet24 Temmuz 2000

Türkiye'nin ilk eğitim programı İDE_A'yı başlatan Orta Doğu Teknik Üniversitesi 2. ve 3. grup öğrencilerini de iş hayatına kazandırdı. Programı tamamlayan 35 katılımcı, sertifikalarını ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen tüörenle aldılar. Törene ODTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ural Akbulut ve Sürekli Eğitim Merkezi başkanı Prof. Dr. Hüseyin Vural katıldı. 2. grup birincisi Nihat Dilek ile 3. grup birincisi Mustafa Can Karatoprak, sertifikalarını Rektör Yardımcısı Akbulut'un elinden aldılar.

Mezuniyet töreninde konuşan Rektör Yardımcısı Akbulut, "Bilişim sektörü büyük miktarda eleman açığı yaşıyor ve üniversiteler de bu açığı kapatamıyor"dedi. Akbulut, ODTÜ'nün İDE_A programı ile bilişim sektörüne akademik formasyon ile eleman kazandırmayı amaçladığını ifade etti.

ODTÜ İnternet Öğrencileri Mezun Oldu

Zaman 22 Temmuz 2000

Türkiye'nin ilk internet programını başlatan ODTÜ, dün Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen bir törende üçüncü dönem öğrencilerini mezun verdi.
Bilgi teknolojisi ve bilgisayar mühendisliğinde artan eğitim ihtiyaçlarına cevap verebilmek için İnternete Dayalı Eğitim(İDE) uygulamalarını başlatan ODTÜ'de 2. ve 3. grup öğrencileri dün  mezun oldular. Katılımcılar program boyunca ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri tarafından Türkçe olarak hazırlanan 8 temel bilgisayar mühendisliği dersi aldılar. 15 ayı kapsayan program boyunca kendisini bu konuda geliştirmek, mevcut kariyerinde yükselmek ve ülkemizde büyük miktarda eleman açığının yaşandığı bilgiteknolojileri alanında çalışmak isteyen kişlerin bu alanda yer almalarına katkıda bulunulması sağlandı. Öğrenciler program boyunca zaman, yer ve mekanı diledikleri gibi kullanarak, öğretim üyelerinin gözetimi altında yapılan sınavlar için ODTÜ'ye gelerek derslerini tamamladılar ve sertifika almaya hak kazandılar.

ODTÜ'de Sürekli Eğitimde Başarılı Bir Uygulama

Bilim Teknik 25 Eylül 1999

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), uzmanlık sahibi olduğu bilgileri toplumumuza aktarabilmek için, Türkiye'de ilk kez, Sürekli Eğitim Merkezi'ni (SEM) kurdu. Artarak giden eğitim ihtiyaçlarına cevap verebilmekve ülke sathına yaymak için de İnternete Dayalı Eğitim (İDE) uygulamalarını başlattı. Ülkemizdeyine bir ilk olarak SEM, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ile 1998 Mayısında İnternet ortamında Bilgi Teknolojileri Sertifika Programını (BTSP) başlattı.

İlk sanal öğrenciler ODTÜ'yü bitirdiler!

Sabah 2 Eylül 1999

İnternet üzerinden öğretimin ülkemizdeki ilk kapsamlı örneğini veren ODTÜ'nün sanal öğrencileri Bilgi Teknolojilerinden mezun olmak üzere!

Sanal Öğrenciler Mezun Oluyor

Sabah 3 Ağustos 1999

Türkiye'nin ilk sanal öğrencileri mezun olmaya hazırlanıyor. ODTÜ'de onbeş ay önce başlayan "İnternete Dayalı Eğitim" (İDE_A) Programı, ilk mezunlarını veriyor. Kurs sonunda ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden birer sertifikaya sahip olacak olan "sanal öğrenciler" dersleri isteidikleri zaman, istedikleri yerde ve istedikleri süredeöğrendiler.

ODTÜ İDE_A Eğitim Uygulaması

PCWeek 20 Mayıs 1999

Türkiye'de bu tür bir eğitim ilk kez Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği öğretim görevlilerinin girişimleri, ODTÜ Bilgi İşlem Merkezi'nin teknik, ODTÜ Sürekli Eğitim Merkezi'nin idari desteği ile başlamıştır

ODTÜ'den On-line Eğitim

Hurriyet 1 Ağustos 1998

ODTÜ tarafından 4 Mayıs 1998'den beri İnternet üzerinden verilen Bilgi Teknolojileri eğitimi ve sertifika programı, yeni öğrenim dönemi için online kayıtlara başladı. İnternet'e Dayalı Eğitim-Asenkron (İDE-A) isimli program dahilinde halen, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden, yaşları 19-55 arasında değişen 90 öğrenci eğitim görüyor. Bilgi Teknolojileri konusunda kendilerini geliştirmek isteyenlere daha yaygın bir şekilde ulaşmayı amaçlayan ODTÜ, eylül ayında yeni bir online sınıf kuracak. İlgilenenlerin ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü tarafından açılan İnternet sitesine bağlanarak daha ayrıntılı bilgi alması mümkün.

ODTÜ'den İnternet Üzerinden Bilgi Teknolojileri Eğitimi

BTHaber13-19 Temmuz 1998

ODTÜ'nün başlattığı ve İnternet üzerinden yürütülmekte olan Bilgi Teknolojileri Sertifika Programının (BTSP) ilk grubu 4 Mayıs 1998 tarihinden beri devam ediyor. Gelen istekler doğrultusunda 14 Eylül tarihinde yeni programa başlanılacağı duyurusunda bulunan ODTÜ, ilgilileri programa kaydolmaya çağırıyor.

Bilgisayar okur-yazarı olan, Windows 95/NT, Netscape/Explorer yazılımlarını kullanabilen, Pentium 120/32 MB ekran/ 2 MB ekran kartı konfigürasyonlu herhangi bir bilgisayara sahip, İnternet kullanabilen ve İngilizce okuyup anlayabilen herkes bu programa katılabiliyor. 14 Eylül-4 Aralık 1998 tarihinde düzenlenecek birinci dönemde verilecek dersler arasında Bilgisayar Sistemleri ve Yapıları ve Java ile Bilgisayar Programcılığına Giriş anlatılacak. 12 Aralık 1998 tarihinde yüz yüze derslerin yapılacağı dönemin sınavları ise 13 Aralık'ta düzenlenecek. Dört dönemden oluşan İDE_A Bilgi Teknolojileri Sertifika Programında bulunan 8 ders için ödenecek ücret toplam olarak, 1500 dolar. Bu miktar her dönem başında 375 dolar alınarak 4 taksit halinde tamamlanacak. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak için Web adresi: http://idea.metu.edu.tr

Bilgisayar ve İnternet İnternet'ten Öğrenilir

Radikal8 Temmuz 1998


İnternetten Diploma Almak

Net OnlineHaziran 1998

Salon Amfi, İnternet Kürsü

Radikal 9 Nisan 1998
ODTÜ Bilgi Teknolojileri Sertifika Programı'na katılanlara bilgisayar mühendisliğini temel konularını içeren sekiz dersi İnternet üzerinden sunuyor.

ODTÜ'DEN DEV İMKAN

YeniYuzyil 3 Nisan 1998 - Murat Birsel'in Köşesi

Bilgi Teknolojileri Sertifika Programı. Çok özet veriyorum, koordoneleri vereceğim kendiniz araştırın! Türkiye'de mevcut bilgisayar mühendisi sayısı eşittir 5 bin. Türkiye'nin ihtiyacı 75 bin! Yani yatırımlar atıl kalıyor, proje yapılamıyor... Hemen tedbir almazsak bilgi çağını -tamamen- ıskayacağız! Çözüm bu eğitimli insan ihtiyacını internette eğitimle karşılamak. Bilgi Teknoloji Sertifikasını aldığınız anda işiniz hazır, böyle elemanı kapış kapış kapıyorlar.

Başvurmak için en önemli şartlar: En az iki yıllık bir üniversite eğitimi almış olmak, İngilizce bilmek ve bilgisayar cahili olmamak.

Bu şartlar varsa gerisi kolay...

Gerekli her bilgiyi alabileceğiniz adresler:

ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği B Binası No:211 06531 Ankara

Telefon: (312) 210 55 34 (312) 210 55 34
Faks: (312) 210 12 59
web: http://idea.metu.edu.tr/

Başvuru için bir form doldurmanız gerekiyor. Başvuru formunu bu köşeden size ulaştırmanın Türkiye'nin geleceği için yapabileceğim en önemli katkılar arasında olduğuna yürekten inanıyorum.

ODTÜ'den 'İde_al' Eğitim

Zaman 13 Mart 1998

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ODTÜ-İDE_A (İnternete Dayalı Eğitim _ Asenkron) projesini başlatıyor.

ODTÜ'den Eğitimde İnternet Atağı

Hurriyet 10 Mart 1998

ODTÜ Türkiye'de yeni bir eğitim uygulamasına daha imza atacak.

ODTÜ'de Bilgisayarlı Eğitim Dönemi

Turkiye 8 Mart 1998

İnternet'li Eğitim

Radikal 8 Mart 1998

ODTÜ'de İnternet'e dayalı eğitimin yaygınlaştırılmasını sağlayacak bir dizi program başlatılıyor.

İlk Sanal Sınıf Derse Başlıyor

Hurriyet 3 Eylül 1998 - Mustafa KUTLAY

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, IBM'den aldığı teknik destekle Türkiye'nin ilk "sanal sınıfı"nı kurdu. Bu sınıfta ders 23 Eylül'de başlayacak. 500 öğrenciye hitap edecek bu sınıfta dersler toplam 15 ay sürecek. Programa katılacaklar her dönem için 375 dolar ödeyecek.

Tatil yaparken, dizüstü bilgisayarınız ile Bilgi Teknolojileri konusunda eğitim görüp sertifika almak artık mümkün. İnternet'e bağlanabilecek donanıma sahip bir bilgisayarınız varsa ve en az lise mezunu iseniz, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin (ODTÜ) IBM'in teknik desteği ile kurduğu Türkiye'nin ilk sanal sınıfında sertifika eğitimi alma şansına sahipsiniz.

ODTÜ'nün, dün başlayan Bilişim'98 Fuarı'nda ilk kez tanıtımını yaptığı yeni İnternete dayalı Eğitim Asenkron (İDE-A) projesi, 23 Eylül tarihinden itibaren en fazla 500 öğrenciye eğitim vermeye başlayacak. İlk olarak Bilgi Teknolojileri Sertifikası adıyla verilecek olan eğitime, Türkiye'nin en ücra köşesinde bulunan öğrenciler de katılabilecek. 12'şer haftalık 4 dönem halinde düzenlenen sertifika programı toplam 15 ay sürecek. Programa katılmak isteyen öğrenciler her dönem 375 dolar ve %15 KDV ödeyecekler. Böylece, 15 ayın sonunda ödenecek toplam ücret 1500 dolar ve KDV'ye ulaşacak.

İNTERAKTİF EĞİTİM

IBM'in RS-6000 model sunucusu üzerinde çalışan Lotus LearningSpace adlı yazılım üzerinde geliştirilen eğitim programında, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Fakültesi'nde okutulan 8 ders öğretilecek. Sistem işletmeciliğini ve idari işlerin tümünü IBM'in üstlendiği projede, öğrenciler haftanın belli günlerinde İnternet üzerinden sohbet odalarına katılabilecekler. Bu sohbet odalarında ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği akademisyenleri ile buluşacak olan öğrenciler, derslerle ilgili her türlü soruya cevap bulabilecekler.

ODTÜ'nün uzunca bir süredir, Internet üzerinde eğitim çalışması yürüttüğünü söyleyen IBM Eğitim Müdürü Sibel Arantekin, IBM'in devreye girmesi ile bu çalışmaların hız kazandığını belirti. Arantekin, şöyle konuştu:

??Daha önce ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bünyesinde İnternet üzerinden eğitim çalışmalarında bir dersin hazırlığı 3 ay kadar sürüyordu. 8 derslik bir projenin hazırlanması bu çalışma imkanları ile 2 yıla kadar uzuyordu. IBM ve Lotus LearningSpace yazılımının devreye girmesi ile bugün bir dersin hazırlığı sadece 3 gün sürüyor.

En son değiştirme: 23 December 2015, Wednesday, 14:36